Susanne_A2

I huvudet på en ordförande

Ordförande för kyrkan som vill förändra världen, hur vågar man bli det?

Ett av svaren är: vi gör det tillsammans. Tillsammans med alla goda krafter vill vi göra Hörby och Sverige och världen till en bättre plats att leva på. Tillsammans. Men vi kommer alltid att vilja visa vidare på vår uppdragsgivare och kraftkälla: Jesus Kristus, som vi önskar att alla ska lära känna. Varför?

Forrest Gump besvarade frågan om ifall han “hittat Jesus” med: “Jag visste inte att man skulle leta efter honom”. Och så kan det ju vara; livet flyter på och man funderar inte så mycket på den där snickarsonen som gav anspråk på att förändra världen, för 2000 år sedan. Vi tror att det djupt inne i varje människa finns en rest av en längtan efter en relation till sitt ursprung hos Gud. Den relationen vill vi gärna hjälpa dig får tag på; utan krav, pekpinnar eller påtryckning.

Därför ber vi alla vardagskvällar för alla i Hörby. Därför har vi aktiviteter för olika åldrar och intressen. Därför bjuder vi Hörbyborna på fika på fredagskvällarna. Därför har vi gudstjänster varje söndag.

Därför är du alltid välkommen till oss. Välkommen att vara med oss och förändra världen!